Výhody certifikácie IPMA
Pre IPMA Slovakia som pripravil článok, ktorý sumarizuje výhody IPMA® certifikácie oproti ostatným. Ak sa rozhodujete, ktorý certifikát je pre vás najvhodnejší, môže vám tento článok pomôcť.
Projektový manažment ako profesia naberá posledné roky na dôležitosti. A hoci existujú formálne definované znalosti, skúsenosti a spôsobilosti, ktoré musí mať kvalitný projektový manažér, tieto neboli doposiaľ často vyžadované. Momentálne najmä v súvislosti s narastajúcou potrebou efektivity, šetrenia zdrojov a rýchlej odozvy na zákaznícke potreby sa do popredia dostávajú požiadavky na overených a kvalitných projektových manažérov. Toto overenie ich kvality je možné dosiahnuť využitím nezávislej certifikácie projektových manažérov.
Aktuálne sú vo svete platné a najviac uznávané certifikácie IPMA®, PMI® a PRINCE2®. Viacero projektových manažérov a ich zamestnávateľov sa prirodzene zaujíma o to, ktorý z nich je najlepší. Cieľom tohto článku je vyzdvihnúť výhody IPMA certifikácie oproti ostatným a jej etablovanie ako najkomplexnejšieho certifikačného štandardu.
- IPMA® alebo International Project Management Association je najstarším združením projektových profesionálov.
- Ako jediná sa zaoberá testovaním nielen metodických spôsobilostí (tzv. hard skills) ale aj sociálnych spôsobilostí (tzv. soft skills). Tie predstavujú podstatné faktory úspešnosti pri riadení projektov.
- Vydáva publikáciu IPMA Competence Baseline – ICB, ktorá definuje spôsobilosti (competences) projektového manažéra a slúži ako podklad pre skúšku. Hovorí o tom, čo má ovládať dobrý projektový manažér. Testuje celú jeho osobnosť. PMI a PRINCE2 sa sústredia na procesy, roly a postupy.
- Poskytuje väčšiu variabilitu certifikácii podľa skúsenosti. Umožňuje vystaviť certifikát pre člena projektového tímu – IPMA Level D, projektového manažéra IPMA Level C, senior projektového manažéra IPMA Level B a programového manažéra IPMA Level A. Tým je možné plánovať kariérnu cestu projektového personálu. PRINCE2 má 2 základné stupňe P2 Foundation a PRINCE2 Practitioner. PMI ponúka CAPM pre členov tímu a PMP pre projektových manažérov.
- Podmienkou získania vyšších stupňov je aj dokladovanie niekoľkých rokov praxe pri riadení relevantných projektov. IPMA vychádza z toho, že nestačí naučiť sa teóriu. Pre zamestnávateľa alebo zákazníka to poskytuje vyššiu istotu v tom, že držiteľ týchto certifikátov má naozaj skúsenosť s riadením projektov. Doklad o praxi vyžaduje aj PMI. Naproti tomu PRINCE2 prax uchádzačov neoveruje.
- Výhodou tejto certifikácie je aj to, že ako jediná sa realizuje v slovenskom jazyku. PMI a PRINCE2 skúšky sú realizované v anglickom jazyku. Tým sa komplexnosť skúšky môže pre niekoho zvýšiť.
- Skúška u IPMA sa realizuje kombináciou testu, praktického riešenia simulovanej situácie na projekte a osobným pohovorom. Pri skúške sú prítomní 2 vyškolení a certifikovaní hodnotitelia. PMI a PRINCE2 testy sú iba písomné.
- Certifikát IPMA má platnosť 5 rokov, pričom jeho predĺženie je realizované dokladovaním praxe a osobnostného rozvoja. Nerobí sa opakovaná skúška. Prostredníctvom toho sa kontroluje relevantnosť certifikátu. Platnosť certifikátov limituje aj PMI u PRINCE2 je úroveň Foundation platná doživotne.
- IPMA certifikáciu realizuje striktne nezávislá certifikačná autorita. Toto je aj u PMI. V prípade PRINCE2 je skúška realizovaná ako súčasť prípravného školenia.
IPMA certifikát (obzvlášť úrovne C, B, A) teda o svojom držiteľovi dokazuje, že:
- Pozná relevantné postupy pre riadenie projektu
- Má osobnostné predpoklady pre vedenie tímu a riadenie ostatných účastníkov projektu
- Má skúsenosti s riadením projektov
- Toto preukázal pri intenzívnej písomnej a ústnej skúške s 2 nezávislými expertami
Na záver si dovolím jednu často používanú metaforu.
Ak si máte sadnúť do lietadla, chcete, aby ho riadil pilot, ktorý si prečítal knihu ako lietať a urobil test? Alebo pilot, ktorý okrem testu preukázal doklad o praxi? Či radšej pilot, ktorý absolvoval skúšku, preukázal prax a obstál v osobnom pohovore a simulovaných situáciách s dvoma nezávislými odborníkmi?
Pingback: Všetko, čo potrebujete vedieť o PRINCE2. - Projektový manažment